Gazetka szkolna

Opiekun: Dorota Gadomska


     
   

e-mail Redakcji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Od 2012 roku znaleźć nas możesz na FACEBOOKU,  na którym na bieżąco zamieszczamy informacje z życia naszej szkoły !


 

Informujemy, że najnowszy numer gazetki szkolnej "Ogryzek"  (kwiecień 2015) zwyciężył w ogólnopolskim konkursie JuniorMedia.

Gazetka nasza została wybrana jako 1 z 5 najlepszych gazetek w województwie pomorskim. 
Przypominamy, że zwyciężyliśmy również w miesiącu październiku  (numer: wrzesień/październik 2014).

Gratuluję wszystkim uczniom tworzącym nasze pismo.

Opiekun gazetki szkolnej  "Ogryzek", 

Dorota Gadomska

 

SUKCESY "OGRYZKA"


1. I miejsce w ogólnopolskim konkursie Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Czytamy na stronie www.wiadomości24.pl


DO 2010 Roku. "Ogryzek" najlepszy wśród szkolnych gazetek!


"Ogryzek" - gazetka szkolna Gimnazjum nr 4 w Rumi, zajęła I miejsce w konkursie Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku w kategorii Junior Media. Dorota Gadomska, opiekun gazetki: To ogromny powód do dumy, to satysfakcja dla uczniów pierwszej klasy, którzy redagują gazetę. - Ta wygrana to powód do dumy i niesamowita satysfakcja dla naszej redakcji - mówi o zwycięstwie Dorota Gadomska, anglistka w Gimnazjum nr 4 w Rumi, opiekun szkolnej gazetki. - Doceniony został wkład pracy całego zespołu, wręcz poświęcenie - dodaje.


Dorota Gadomska od 6 lat opiekuje się gazetą. Aktualnie w prace redakcyjne pod jej kierunkiem zaangażowany jest zespół złożony z ok 20 osób, uczniów wszystkich klas gimnazjum. - Uczniowie piszą o życiu szkoły, o tym co ważnego dzieje się w mieście, przeprowadzają wywiady ze znanymi ludźmi. Każdy uczeń odpowiada za dany dział, ja sprawdzam teksty, pomaga też koleżanka polonistka czy tekst jest poprawny pod względem ortografii - mówi Dorota Gadomska.


- Nasza gazeta jest dwujęzyczna, powstaje w wersji polskiej i angielskiej, więc uczniowie redagując ją, uczą się, a koło dziennikarskie, cieszy się większym powodzeniem niż kółko anglistyczne.


Ten rok szkolny jest dla uczniów z Rumi bardzo dobry. Niedawno wygrali w konkursie Junior Media organizowanym przez Polskapresse. - Gdy uczniowie zobaczyli swoje teksty w Dzienniku Bałtyckim pękali z dumy, bardzo ich to zmotywowało - podkreśla Gadomska. - Jak mówił jeden z moich uczniów: "cała rodzina była szczęśliwa, gdy zobaczyła wydrukowaną w drukarni gazetę z moim tekstem". Teraz spotkało ich kolejne wyróżnienie.2. Wygrane w ogólnopolskim konkursie Media Junior

a) kwiecień 2011 rok


b) maj 2011 rok


c) czerwiec 2011 rok


d) październik 2011 rok


e) grudzień 2011 rok


f) styczeń 2012 rok


g) luty 2012 rokUWAGA !!! Od stycznia 2012 roku znajdziecie nas na FACEBOOK. http://www.facebook.com/gazetkaogryzek


O WYDAWANIU GAZETKI SZKOLNEJ " OGRYZEK" - UWAGI OPIEKUNA ZESPOŁU REDAKCYJNEGO

   Szkoła przyjazna uczniowi to taka szkoła, która daje swoim podopiecznym możliwość rozwoju zainteresowań, talentów, zapewnia zaspokojenie potrzeby uznania, aprobaty, stwarza przyjazny klimat i daje poczucie więzi z innymi. Jednym ze sposobów budowania wspólnoty szkolnej opartej na wzajemnym porozumieniu ucznia, nauczyciela i rodziców jest tworzenie gazetki szkolnej. Umożliwia ono realizowanie zadań wychowawczych, inspiruje młodych ludzi do podejmowania działań kulturalnych, rozbudza zainteresowania filmem, literaturą, muzyką, kształtuje nawyki czytelnicze, stwarza szansę promowania młodych talentów.

W Gimnazjum Nr 4 w Rumie istnieje kilkuletnia tradycja wydawania gazetki szkolnej "Ogryzek", redagowanej przez uczniów. Po raz pierwszy potrzebę powstania gazetki szkolnej pod tym samym tytułem zgłosili uczniowie w roku szkolnym 1994/95.


W roku szkolnym- 2004/2005- zostałam głównym opiekunem zespołu redakcyjnego, a gazetka od samego początku wydawana była co miesiąc. Godząc się na tę funkcję uznałam, że warto kontynuować tę inicjatywę, tym bardziej, że gazetka zawiera treści w języku angielskim, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną.


Jako mgr filologii angielskiej musiałam zaakcentować w gazetce potrzebę nauki języka angielskiego.


Obecnie zespół redakcyjny tworzy około 15 uczniów, z klas 1-2-3. Aby dać czytelnikom możliwość wpływania na kształt gazetki nie narzucam tematów, uczniowie sami decydują o czym będą pisać. Każdy jest odpowiedzialny za wybrany przez siebie dział :) Na skrzynkę mailową / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
/">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript./ uczniowie wrzucają swoje własne materiały, typu wiersz, recenzja, zdjęcia własnego autorstwa i uwagi na temat zamieszczania ich w gazetce...

W gazetce opisujemy nie tylko wydarzenia i ciekawostki z życia szkoły, ale i z kraju i ze świata. Główne tematy poruszane w gazetce to informacje o najważniejszych wydarzeniach z życia szkoły (uroczystościach szkolnych, konkursach, imprezach), ukazywanie problemów wieku dojrzewania, twórczość prozatorską i poetycką, oraz rozwijanie zainteresowań indywidualnych uczniów - muzyka, książki, gry komputerowe. Dodajemy właśne zdjęcia.


Do tej pory gazetka nasza liczyła około 30 stron. Jednakże z chwilą tworzenia jej na platformie Media Junior i konieczności zmniejszenia stron do czterech, formatu A3, musieliśmy zweryfikować, które informacje są na tyle interesujące, by mogły znaleźć się w danym numerze. Początkowo mieliśmy problemy z narzuconym nam schematem pisma, przez Junior Media, jednakże pokonaliśmy tę przeszkodę i tworzymy naprawdę bardzo zgrany team.

Gazetka sprzedaje się bardzo dobrze.


Do tej pory przeprowadziliśmy wywiad, m.in., z:

1 - Panią Burmistrz Miasta Rumia,
Elżbietą Rogala-Kończak.
2 - Panem Vice Burmistrzem Miasta Rumia,
Marcinem Fuchs/2012r./
3 - Panem
Ludwikiem Bachem, dyrektorem Domu Kultury
4 - Panem
Władysławem Pranga, którego odwiedziliśmy 15 kwietnia 2012r. w Dzień Kombatanta.

W bieżącym roku szkolnym / 2014-2015/ kilka innych ważnych osób z terenu Rumi już otrzymało od nas zaproszenia i potwierdziło chęć współpracy z nami.


Uczniom moim wpajam zasady rzetelności i uczciwości dziennikarskiej. A wygrana w konkursie Media Junior kilka razy pod rząd jeszcze bardziej zmobilizowała nas do pracy. Dołożymy wszelkich starań by wygrywać co miesiąc: Wszystkie numery wydawane od roku szkolnym 2010/2011 można przeczytać na: www.juniormedia.pl


"Ogryzka" czytają uczniowie, nauczyciele i rodzice. O jego popularności świadczy liczba uczniów piszących do gazetki oraz liczba sprzedawanych egzemplarzy. Bardzo zależy nam na tym, aby wzrastała ich liczba. Uczniowie, nawet ci nie lubiący czytać, ciekawi są tego, co napisali czy powiedzieli ich rówieśnicy, dzięki czemu doskonalą umiejętność czytania ze zrozumieniem różnych tekstów, kształtują pewne nawyki czytelnicze, które być może przeniosą w dorosłe życie. Rodziców interesują przede wszystkim bieżące informacje o najważniejszych wydarzeniach z życia szkoły. Na podstawie obserwacji poczynionych na lekcjach mogę stwierdzić, że dzięki pracy w zespole redakcyjnym uczniowie kształcą sprawność językową, uczą się precyzji w wyrażaniu własnej opinii, doskonalą umiejętności w zakresie redagowania różnych form wypowiedzi (informacja, opowiadanie twórcze, sprawozdanie, recenzja, wiersz), rozwijają wrażliwość i wyobraźnię, zarówno w języku polskim jak i angielskim. Spotkania redakcyjne wymagają wspólnego rozwiązywania problemów, twórczego działania w grupie i przyczyniają się do rozbudzania dociekliwości intelektualnej. Redagowanie pisma sprzyja rozwijaniu takich cech, jak odpowiedzialność, wytrwałość i systematyczność. Młodzi redaktorzy nabierają pewności siebie, są aktywniejsi na lekcjach, lepiej radzą sobie z nauką. Uczniowie piszący do gazetki biorą udział w różnych konkursach, w tym literackich, nierzadko zdobywając nagrody i wyróżnienia. Praca w gazetce jest chyba najskuteczniejszą, a dla uczniów na pewno najatrakcyjniejszą formą edukacji medialnej i zachętą do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej.

Za swój największy sukces uważam zachęcanie uczniów do twórczego rozwijania własnych uzdolnień i zainteresowań oraz rozbudzanie potrzeby dzielenia się z rówieśnikami własnymi refleksjami. Opieka nad gazetką szkolną wymaga ogromnego zaangażowania i pochłania bardzo dużo czasu. Jednakże nie sposób z niej zrezygnować, nie tylko dlatego, że zawiodłoby się oczekiwania i nadzieje młodych adeptów pióra, ale dlatego, że praca ta jest swoistym wyzwaniem dla opiekuna i źródłem ogromnej satysfakcji.

Opiekun zespołu redakcyjnego " OGRYZKA" mgr Dorota Gadomska

Kalendarz wydarzeń

sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt z nami

Szkoła Podstawowa nr 7
im. Karola Wojtyły

 

    ul. Batorego 29
    84-230 Rumia
    tel. (058)6710140

 

e-mail szkoły:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

e-mail witryny:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

filmy

chi

My na mapie

mapa