Biblioteka

serce14 maja biblioteka szkolna gościła „Rybki” - grupę przedszkolaków, którzy przyszli na spotkanie z książką. Dzieci dowiedziały się, czym jest biblioteka i w jakim celu się do niej przychodzi oraz poznały różnicę między znaczeniami wyrazów: wypożyczyć i kupić.

Mali goście mogli zobaczyć, a co najważniejsze – dotknąć książki małe i wielkie, stare i nowe, książki magiczne, w których ilustracje zmieniają barwę, ale i takie, w których każda strona jest zapisana drobnymi literkami kryjącymi nieznany im świat. Duże zainteresowanie wzbudziły w dzieciach książki o znanym im Kubusiu Puchatku oraz te, które zawierają piękne zdjęcia zwierząt i całego świata przyrody.

Przedszkolaki chętnie zabierały głos w rozmowie o książkach, o tym, jak należy o nie dbać i czego można się z nich dowiedzieć. Mówiły o swoich doświadczeniach z książeczkami czytanymi im przez dorosłych. Każde z dzieci otrzymało zakładkę oraz kolorowankę z ulubionymi bohaterami bajkowymi.

Na pożegnanie delegacja maluchów wręczyła nauczycielowi bibliotekarzowi piękne serduszko wypełnione podziękowaniami własnoręcznie wykonanymi przez dzieci.

Biblioteka czeka na kolejne spotkania z młodymi czytelnikami.

Jolanta Eisner

spzaut   4 marca gościliśmy w naszej szkole pisarkę, panią Barbarę Szelągowską oraz ilustratorkę, panią Monikę Jędrychowską. W spotkaniu z autorkami książek dla dzieci uczestniczyły grupy przedszkolne „Rybki” i „Sowy” oraz uczniowie klas I i II. Ważną postacią towarzyszącą dzieciom była trzymetrowa, kolorowa stonoga Jadzia, która w zabawny sposób włączyła się w lekcję o tajnikach powstawania książek.

   Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, na czym polega praca autorek, skąd czerpią pomysły i jaką te pomysły pokonują drogę, by w postaci książki trafić do rąk czytelników. Ważną częścią spotkania były zadania wykonywane przez dzieci: rozwiązywanie zagadek, odpowiadanie na pytania i tworzenie tablicy zawierającej informacje o tym, jak właściwie postępować z książką. Najmłodsi mieli okazję wyrazić swoje emocje w kangurzych skokach oraz w poruszającym się w rytm muzyki pociągu.

   Mamy nadzieję, że nietypowa lekcja o książce, jej powstawaniu i licznych zaletach przysporzy naszej szkole wielu aktywnych czytelników.

Jolanta Eisner

czytelnik199 stycznia podsumowaliśmy czytelnictwo w I półroczu trwającego roku szkolnego. Pani Małgorzata Łoboz, wicedyrektor szkoły, pogratulowała zwycięzcom konkursu na najaktywniejszych czytelników i życzyła wielu wspaniałych chwil w towarzystwie bohaterów literackich poznawanych dzięki książkom. Zgodnie z zapowiedzią z września najaktywniejsi czytelnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. Również zespół klasowy wyróżniający się liczbą wypożyczonych i przeczytanych książek otrzymał słodką niespodziankę.

            Wszystkim nagrodzonym gratulujemy. Zapraszamy do korzystania z księgozbioru naszej biblioteki również w drugim półroczu. Z pewnością każdy czytelnik znajdzie tu książki, które go zainteresują i pozwolą przyjemnie spędzić czas wolny. Przypominam, że w najbliższym czasie wolnych chwil będzie nieco więcej, bo przecież nadchodzą ferie. Warto wypożyczyć książkę, która nie pozwoli nam się nudzić.

Podsumowanie czytelnictwa w I półroczu roku szkolnego 2018/2019

            Od początku roku szkolnego do 18 stycznia w bibliotece odnotowano 1326 odwiedzin. Wypożyczono 1118 woluminów, w tym: uczniowie klas szkoły podstawowej wypożyczyli 818 książek, gimnazjaliści – 300 książek oraz nauczyciele – 120 książek.

bibcz

 

Jolanta Eisner

I5aW piątek, 4 stycznia, zostały ogłoszone wyniki wojewódzkiego konkursu plastycznego „Przemalowujemy Dzieła Mistrzów Św. Jerzy i smok Paola Uccella”, w którym uczestniczył uczeń naszej szkoły Ivan Zahrebeniuk. Doskonale przemalował działo mistrza, bo sam uzyskał mistrzowski wynik – zdobył 1. miejsce w konkursie. Jesteśmy dumni z sukcesu i gratulujemy uzyskanego wyniku. Życzymy także dalszych osiągnięć zarówno Ivanowi, jak i wszystkim uczniom, którzy pracują nad rozwijaniem swoich talentów.

Każda dziedzina twórczości, w jakiej próbują sił uczniowie naszej szkoły, jest godna uwagi. Nawet jeśli wysiłek nie kończy się uzyskaniem nagrody, to przecież dostarcza niezapomnianych przeżyć i jest źródłem zadowolenia.

Jolanta Eisner

 bib5           14 grudnia  podsumowaliśmy konkurs plastyczny ogłoszony przez szkolną bibliotekę. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I – II oraz klasy V i VI, którzy wykonali prace na temat „Magia świątecznego drzewka”. Niezwykle barwne i pomysłowe ilustracje wyróżniały się bogactwem formy i ciekawym wykorzystaniem technik plastycznych, dzięki czemu możemy podziwiać wiele świątecznych drzewek stworzonych przez dziecięcą wyobraźnię. Warto także dodać, że wychowawca świetlicy pani Alicja Haftka zachęciła dzieci do zastosowania interesującej techniki, co pozwoliło wyodrębnić dodatkową kategorię „Palcem malowane”. Temat konkursu okazał się również inspiracją do wykonania pracy zupełnie innej, przestrzennej – świątecznej ozdoby, której autorką jest uczennica klasy szóstej.        

Prace wszystkich młodych artystów zostały nagrodzone. Ich autorzy odebrali dyplomy i nagrody z rąk pani dyrektor Liliany Król, która podkreśliła staranność  i pomysłowość wykonanych prac. Bardzo miłym akcentem było zadedykowanie organizatorowi konkursu – nauczycielowi bibliotekarzowi piosenki świątecznej w wykonaniu dzieci przygotowanych przez p. Alicję Haftkę.

Konkurs plastyczny wpisał się w szereg działań szkolnych związanych ze zbliżającymi się świętami i z ich wyjątkową atmosferą. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli w nim udział i zaangażowali się w jego organizację.

Jolanta Eisner

Pasowaniecz1            5 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczystość, której głównymi bohaterami byli uczniowie klas pierwszych. Zostali oni w sposób oficjalny włączeni do grona czytelników Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi, choć kontakt z biblioteką, czytelnią i książkami mieli już niejednokrotnie.

Pierwszoklasiści obejrzeli przygotowany dla nich program artystyczny w wykonaniu uczennic klasy V a i VII a. Z zainteresowaniem wysłuchali m. in. humorystycznych wierszy Jana Brzechwy oraz rozpoznawali postacie baśniowe, w które wcieliły się występujące uczennice. W części oficjalnej głos zabrała pani dyrektor Liliana Król, której słowa pasowania na czytelnika powtarzali pierwszoklasiści. Pani dyrektor życzyła wszystkim uczniom wspaniałych wrażeń podczas czytania książek i wręczyła pamiątkowe dyplomy. Uroczystość zakończyła się wspólnym zdjęciem uczniów, ich wychowawczyń, dyrekcji i nauczyciela bibliotekarza.

            Gratulujemy naszym najmłodszym czytelnikom i życzymy niekończących się przygód u boku bohaterów literackich.

  pisarz          15 listopada nasza szkoła gościła pisarza i podróżnika p. Krzysztofa Petka. Autor kilku powieści przygodowych dla dzieci spotkał się z uczniami klas I – IV, którym opowiedział o niezwykłych wyprawach zarówno do odległych i egzotycznych krajów, jak i do miejsc znajdujących się niemal w naszym sąsiedztwie. Pisarz barwnie i z humorem przedstawił także bohaterów swojej najnowszej książki „Amulet pecha”, przeplatając ich przygody z przygodami autentycznych uczestników obozu młodzieżowego. Nasi uczniowie usłyszeli słowa zachęcające do czytania książek, przekonali się, że czytanie wnosi do naszego życia wiele wartości, dostarcza emocji i pozwala ciekawie spędzić czas u boku zabawnych bohaterów.

Spotkaniu z pisarzem towarzyszyła miła atmosfera, dzięki której uczniowie chętnie zabierali głos, zadawali pytania i żywo reagowali na słowa p. Krzysztofa Petka.

Wszystkim uczestnikom spotkania z autorem „Amuletu pecha” życzymy niezapomnianych wrażeń podczas czytania książki.

J. Eisner

choinczyW związku ze zbliżającymi się grudniowymi świętami biblioteka szkolna ogłasza konkurs pod hasłem: „Czy życzenia się spełniają?”. Konkurs obejmuje:

1. konkurs literacki na opowiadanie fantastyczne pt. „Historia pewnego listu do św. Mikołaja”;

2. konkurs poetycki na wiersz związany z głównym hasłem konkursu „Czy życzenia się spełniają?”;

3. konkurs plastyczny pt. „Magia świątecznego drzewka”.

Regulamin konkursu jest dostępny w bibliotece.

Zapraszam wszystkich uczniów do udziału w konkursie!

Jolanta Eisner

AmuletpechaBiblioteka naszej szkoły organizuje dla uczniów klas I – IV spotkanie autorskie z pisarzem i podróżnikiem Krzysztofem Petkiem.

Spotkanie odbędzie się 15 listopada 2018 r.

Klasy: II a, IV a – godz. 8.00 – 8.45

Klasy: I a, I b – godz. 8.55 – 9.40

Po spotkaniu z pisarzem będzie można kupić najnowszą powieść przygodową dla dzieci Krzysztofa Petka pt. „Amulet pecha” wraz z dedykacją i autografem autora.

Krzysztof Petek jest autorem powieści sensacyjno-przygodowych, reportażystą, podróżnikiem, organizatorem dalekich wypraw, a także obozów przetrwania dla młodzieży, zna tajniki surwiwalu. Wie, jak poradzić sobie w najtrudniejszych sytuacjach. Promuje aktywność i zdrowy styl życia.
Adresatami jego książek są przede wszystkim dzieci. Na spotkaniach autorskich nie tylko barwnie opowiada o tym, jak powstają jego książki, ale również dokumentuje swoje podróże, korzystając z technik multimedialnych.

Czekając na wizytę pisarza, wszystkim uczestnikom czwartkowego spotkania życzę niezapomnianych wrażeń!

Jolanta Eisner

 lekbib               Tydzień poprzedzający Święto Niepodległości obfituje w wizyty uczniów w bibliotece szkolnej na lekcjach związanych z dniem 11 listopada. W środę, 7 listopada, biblioteka gościła klasę II a na lekcji „Skarby narodowe”, która również wpisuje się w szereg działań szkolnych upamiętniających zbliżającą się rocznicę. Przypomnienie symboli narodowych, znaczenia kolorów polskiej flagi oraz legendarnych początków naszego państwa stanowiło treść zajęć z uczniami. Dzieci bardzo trafnie potrafiły określić, czym są nasze narodowe skarby. To nie tylko drogocenne przedmioty, zabytki, dzieła sztuki, ale także przyroda, miasta, w których żyjemy i my sami.

J. Eisner

Kalendarz wydarzeń

sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt z nami

Szkoła Podstawowa nr 7
im. Karola Wojtyły

 

    ul. Batorego 29
    84-230 Rumia
    tel. (058)6710140

 

e-mail szkoły:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

e-mail witryny:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

filmy

chi

My na mapie

mapa