Jesień to jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami powietrza oraz najwyższym w skali roku opadem atmosferycznym.
   W świecie roślin i zwierząt jest to okres gromadzenia zapasów przed kolejną zimą. Na przełomie lata i jesieni część zwierząt przenosi się do cieplejszych stref klimatycznych. Liście drzew zmieniają kolor, by w końcu opaść przed zimą, a najgrubsze części zielone roślin ulegają zdrewnieniu.
   Jesień astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia .
    Podczas jesieni astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dnia ubywa, a nocy przybywa. Za miesiące jesienne na półkuli północnej uznaje się wrzesień, październik i listopad.

CIEKAWOSTKI - JESIEŃ

   Dlaczego jesienią liście zmieniają barwę? Dlaczego jesienią liście zmieniają barwę?

Zielony barwnik liści powstaje w wyniku działania promieni słonecznych. gdy zbliża się zima i słońce świeci krócej, powstaje go dużo mniej. Wówczas główną rolę w tworzeniu barwy liścia zaczynają odgrywać inne barwniki, np., żółte lub pomarańczowe.

ukonczenie

,,Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”

Jan Paweł II, przemówienie do młodych, Gdańsk-Westerplatte, 12 czerwca 1987.

 

Drodzy koledzy i koleżanki!

 

   Skończyliście właśnie swoją trzyletnią edukację w Gimnazjum nr 4 im. Karola Wojtyły w Rumi. Pragniemy Was z tego powodu serdecznie pożegnać. Mamy nadzieję, że spędziliście te lata z uśmiechem, zdobyliście wiedzę i umiejętności, nawiązaliście wiele znajomości oraz znaleźliście prawdziwych przyjaciół. Właśnie te chwile będą we wspomnieniach każdego z Was.

   Jako absolwenci jesteście teraz w czasie trudnych wyborów, bo od tego zależy kim zostaniecie w przyszłości oraz jaką drogą podążycie. Oby Wasza następna szkoła również przyniosła wiele dobrego – pozwoliła stać się osobami dorosłymi oraz rozwijającymi swoje pasje – ludźmi dążącymi do wybranych przez siebie celów, jak również spełniających swoje marzenia i powołania.

  Jako Wasi młodsi koledzy chcielibyśmy także bardzo Wam podziękować za godne reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych, liczne osiągnięcia w konkursach oraz zaangażowanie w rajdach, po których pamiątki i nagrody na zawsze zostaną w murach Gimnazjum nr 4.

  Życzymy Wam, abyście wyszli z gimnazjum bogatsi o nowe doświadczenia, dojrzalsi, pewni siebie oraz swoich decyzji. Jak powiedział Gabriel Marguez: "Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj, że Ci się to przytrafiło".

 


koniecrU
roczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się:

19 VI 2019r

klasy I -VII - o godzinie 8.30; 

Gimnazjum i klasy 8o godzinie 10.00;

Przedszkole - o godzinie 11.30.

3 maja - cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znacząca data, dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Czy prawdziwy Polak może nie znać historii swojego kraju?
Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

Międzynarodowe Święto Pracy  to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć klasy robotniczej. W Polsce dzień ten jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.

Wielkanoc kojarzy nam się z kolorowymi pisankami, koszyczkami, zajączkiem, pysznym jedzeniem, spotkaniami w rodzinnym gronie, a także dyngusem.

koszyk   lanypon   

 

Ale przede wszystkim obchody Święta Wielkanocnego, wiążą się z najstarszym świętem chrześcijańskim, upamiętniającym śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający Wielki Tydzień jest okresem wspomnień najważniejszych wydarzeń.
   W niedzielę Wielkanocną w polskich kościołach już o 6 rano odbywa się msza, której tradycja sięga jeszcze czasów średniowiecza, nazwana rezurekcją, co w języku łacińskim oznacza Zmartwychwstanie. To czas radości i oczyszczenia z grzechu. Jest to dzień spotkań z rodziną i przeżywaniem z nimi radości z tych świąt. Dzielenie się wspólnie jajkiem, które dzień wcześniej zostało poświęcone. Wtedy również próbujemy pysznych potraw.
   Drugi dzień Świąt, nazywany Poniedziałkiem Wielkanocnych lub Śmigusem -dyngusem, jest symbolem dawnych pogańskich praktyk budzenia się przyrody do życia, z tego względu polewamy się wodą.

 

   Niech ten Świąteczny czas upłynie Wam miło i rodzinnie.
wielkanoc 2014

Wielu łask i błogosławieństw od Chrystusa Zmartwychwstałego,
Świąt Wielkiej Nocy wypełnionych wiarą, nadzieją i miłością, życzymy wszystkim
uczniom, pracownikom oraz rodzicom. Niech prawda o zwycięstwie
Chrystusa nad śmiercią oraz wesele Zmartwychwstania przemienią nasze serca,
nasze domy rodzinne. Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka i wesołego śmigusa dyngusa.

 

 8 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odnotowano w Stanach Zjednoczonych 28 lutego 1909 r., dla upamiętnienia strajków robotniczych mających miejsce w Nowym Jorku w 1908 r., podczas których kobiety protestowały przeciwko warunkom pracy. Po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet 19 marca 1911 r. w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii, w następstwie ustanowienia tego dnia w 1910 r. podczas spotkania Międzynarodówki Socjalistycznej w Kopenhadze. Ponad milion osób manifestowało wówczas m.in. w sprawie przyznania praw wyborczych kobietom oraz pełnienia przez nie funkcji publicznych. Data obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet była zmienna, ostatecznie dzień ten obchodzony jest 8 marca. W 1975 r., podczas Międzynarodowego Roku Kobiet, Narody Zjednoczone rozpoczęły obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet w dniu 8 marca.* Obecnie obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet są okazją do zwrócenia uwagi na obszary życia społecznego, w których nadal nie osiągnięto równości kobiet i mężczyzn.

 Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020 - list oraz materiały informacyjne

 

ulotka ulotka 02

 

Zarządzenie Burmistrza Miasta Rumi o terminach rekrutacji.

 

 

 

dzien otwartydrzwi otwarte2

Zapraszamy Rodziców

i uczniów

Dyrekcja i grono pedagogiczne

Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi

 

 

Niech się spełnią noworoczne życzenia, 
te łatwe i te trudne do spełnienia. 
Niech się spełnią te duże i te małe, 
te mówione głośno lub wcale. 
Niech się spełnią te wszystkie krok po kroku 
w nadchodzącym 2018 Nowym Roku!!! 

 Dla każdego z nas święta to czas szczególny. To nie tylko wspomnienie ważnego wydarzenia religijnego, ale także czas odpoczynku, spotkań z bliskimi i rodziną. Coraz częściej święta stają się ucieczką od codzienności, czasem wyciszenia i refleksji. 
   W większości krajów o tradycji chrześcijańskiej zaczynają się one wieczerzą wigilijną tj. dnia 24 grudnia, która jest czasem radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa. Okres poprzedzający Narodzenie Pańskie nazywany jest Adwentem i trwa cztery tygodnie. 
    Podczas Wigilii gromadzimy się całymi rodzinami w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę zwiastującą narodzenie Jezusa. Przed północą wierni licznie udają się do kościołów, gdzie o północy celebrowana jest uroczysta msza święta zwana Pasterką, która jest wspomnieniem oczekiwania pasterzy na narodzenie Dzieciątka. 25 grudnia jest więc jednym z najradośniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. Wszystkie kościoły są przepiekanie przystrojone, celebrujący msze ubrani są w białe szaty liturgiczne a sale kościelne wypełnia śpiew kolęd. Dawniej, podczas dnia Bożego Narodzenia celebrowane były trzy msze święte: pasterka, masz poranna i masz popołudniowa. Obecnie w kościołach katolickich obowiązuje niedzielny porządek mszy świętych, za wyjątkiem Pasterki która odprawiana jest o północy. 
   W dzień Bożego Narodzenia obdarzamy się wzajemnie życzliwością i miłością oraz składamy sobie najserdeczniejsze życzenia. Ze składaniem życzeń nieodłącznie związana jest tradycja wysyłania kartek świątecznych. Popularnym zjawiskiem jest również wysyłanie wraz z nimi białego opłatka, którym nie możemy połamać się osobiście. Podobnie jak i w Polsce, tak i na całym świecie, ze świętami Bożego Narodzenia nieodłącznie związane są szopki, choinka, śpiewanie kolęd i wręczanie prezentów. W każdym kraju świętuje się je bardzo uroczyście, spędzając czas z rodziną i bliskimi. W krajach gdzie wieczór wigilijny nie odgrywa aż tak wielkiego znaczenia, najważniejszym dniem jest dzień Bożego Narodzenia. W tym też dniu spożywa się uroczysty obiad, podczas którego podaje się tradycyjne dla regionu potrawy np.: na Wyspach Brytyjskich są to nadziewany, pieczony indyk, świąteczny pudding oraz mince pie (farsz mięsny zapiekany w cieście), w Niemczech kiełbaski, we Francji pieczona gęś i owoce morza, a w Danii pieczona kaczka. Bez względu na to gdzie są obchodzone, zawsze wywołują wiele pozytywnych emocji i jednoczą ludzi.

Kalendarz wydarzeń

sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt z nami

Szkoła Podstawowa nr 7
im. Karola Wojtyły

 

    ul. Batorego 29
    84-230 Rumia
    tel. (058)6710140

 

e-mail szkoły:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

e-mail witryny:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

filmy

chi

My na mapie

mapa