Aktualności

3 maja - cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znacząca data, dzień wolny od zajęć lekcyjnych. Czy prawdziwy Polak może nie znać historii swojego kraju?
Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

Co działo się 3 maja 1791 roku?
W Polsce uchwalono konstytucję. Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie, zawiera prawa i obowiązki obywateli, mówi o tym, kto ma rządzić i jak ma rządzić w państwie, określa jego ustrój. Konstytucja była ratunkiem dla Rzeczpospolitej, mogła wzmocnić państwo i stworzyć prawne podstawy do przekształcenia go w państwo silne i nowoczesne.
W XVII wieku państwo polskie przeżywało poważny kryzys. Władza królewska była bardzo słaba, walki wewnętrzne niszczyły kraj, w rzeczywistości rządzili magnaci. Sytuację tę wykorzystywali sąsiedzi Polski.
Na szczęście znaleźli się w Polsce ludzie, którzy dostrzegli zło kraju i grożące niebezpieczeństwo utraty niepodległości. Byli to Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski oraz wielu innych.
To między innymi oni byli twórcami Konstytucji, która przeszła do historii pod nazwą "Konstytucji 3 Maja".
Była to konstytucja postępowa jak na owe czasy. Konstytucja pierwsza w Europie, druga na świecie.

Ciekawe jak to było?

Wokół Zamku Królewskiego zebrały się tłumy ludzi, wszyscy chcieli wiedzieć co dzieje się w sali sejmowej. Sejm obradował już cztery lata. Posłowie kochający ojczyznę dążyli do zmian, które uratowałyby nasz kraj przed upadkiem i utratą wolności. Do tego potrzebna była, dobra i mądra konstytucja.

Król wstał i powiedział "W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego, Ja Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu król Polski, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Przysięgam Bogu i żałować tego nie będę! Proszę waszmość panów, kto kocha ojczyznę, niech idzie za na do kościoła aby wykonać tam przysięgę!
Król wychodził z sali, za nim pozostali posłowie wiwatując
"Vivat Konstytucja
Vivat Król
Vivat wszystkie stany "

Rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja nazywamy świętem wolności i radości. Już nasi przodkowie rozumieli, co znaczy wolność, naród, ojczyzna..
Wolność:
- to możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą
- to swoboda, niezależność
- wolnym jest ten, kto żyje w wolnym kraju.
- wolność to wśród mądrych ludzi żyć, widzieć dobroć w oczach ich i szczęście Naród to my Polacy żyjący teraz
Naród - to nasi przodkowie, walczący o wolną Polskę
Naród - to twórcy Konstytucji 3 maja Ojczyznamoja - to ta ziemia droga
Gdzie ujrzałem słońce i gdzie poznałem Boga.

Kalendarz wydarzeń

lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt z nami

Szkoła Podstawowa nr 7
im. Karola Wojtyły

 

    ul. Batorego 29
    84-230 Rumia
    tel. (058)6710140

 

e-mail szkoły:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

e-mail witryny:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

filmy

chi

My na mapie

mapa