Aktualności

Międzynarodowe Święto Pracy  to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć klasy robotniczej. W Polsce dzień ten jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.

Święto zostało ustanowione w 1889 r. na pierwszym kongresie Drugiej Międzynarodówki, który to miał miejsce w Paryżu. Miało ono upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 r w, Chicago (Stany Zjednoczone) podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy, a w szczególności przeciw zbyt długiemu czasowi pracy. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce już w 1890 r. i były zorganizowane (wbrew zaborcom) przez działaczy Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat. Późniejsze obchody święta również inicjowane były głównie przez partie i organizacje socjalistyczne. Po II Wojnie Światowej święto obchodzono bardzo hucznie poprzez organizowanie różnego rodzaju pochodów, wieców i spotkań, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej. Uczestnictwo w pochodach było nierzadko wymuszane przez szkoły, czy zakłady pracy.

Po 1989 r. obchody Święta Pracy stały się mniej popularne, co wynika zapewne nie z samej niechęci do podstawowej idei święta, ale raczej do związanej z nim otoczki polityczno-ideologicznej.

"Patrząc na flagę państwową dociekliwyumysłwidzi nie tylko flagę, lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów widzi na fladze przede wszystkimformęrządów, pryncypia, prawdy i historię narodu, który ją używa".

Henry Ward Beecher

Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiono 2 maja z dwóch powodów. Po pierwsze, 2 maja w 1945 r. zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej umieścili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2majaobywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja. W obecnych czasach nie musimy ściągać flag, stąd święto flagi dopełnia patriotyczny charakter pierwszych dni maja.

Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne. Obecna flaga państwowa jest umocowana w prawie ustawą z 1980
rokuo godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Sama flagaobowiązujeod 1919 roku, wtedy to po raz pierwszy w historii uchwalono prawo, które regulowało kolorypolskiejflagi.

lipiec 2019