8 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odnotowano w Stanach Zjednoczonych 28 lutego 1909 r., dla upamiętnienia strajków robotniczych mających miejsce w Nowym Jorku w 1908 r., podczas których kobiety protestowały przeciwko warunkom pracy. Po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet 19 marca 1911 r. w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii, w następstwie ustanowienia tego dnia w 1910 r. podczas spotkania Międzynarodówki Socjalistycznej w Kopenhadze. Ponad milion osób manifestowało wówczas m.in. w sprawie przyznania praw wyborczych kobietom oraz pełnienia przez nie funkcji publicznych. Data obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet była zmienna, ostatecznie dzień ten obchodzony jest 8 marca. W 1975 r., podczas Międzynarodowego Roku Kobiet, Narody Zjednoczone rozpoczęły obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet w dniu 8 marca.* Obecnie obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet są okazją do zwrócenia uwagi na obszary życia społecznego, w których nadal nie osiągnięto równości kobiet i mężczyzn.

Święto Kobiet większości krajów obchodzone jest 8 marca, choć są wyjątki – w Tunezji obchodzi się je 13 sierpnia. Data – początek marca – związana jest z rzymskimi obchodami Matronaliów, święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia.
Współcześnie respektują to święto kraje takie, jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chiny, Chorwacja, Cypr, Kuba, Portugalia, Rosja, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Indie, Węgry, Francja i oczywiście Polska.
Co dać w prezencie?
Zazwyczaj panie w Polsce otrzymują w prezencie słodycze i kwiaty. Goździki nadal są niezwykle popularnym kwiatem. Obok niego królują tulipany i czerwone róże, te szczególnie dla partnerek. Jednak w innych krajach, na przykład we Włoszech, kobiety otrzymują gałązki akacji srebrzystej. 

Wszystkim Paniom tym małym i dużym życzymy samych pięknych, słonecznych i pełnych miłości dni.

Kalendarz wydarzeń

sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt z nami

Szkoła Podstawowa nr 7
im. Karola Wojtyły

 

    ul. Batorego 29
    84-230 Rumia
    tel. (058)6710140

 

e-mail szkoły:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

e-mail witryny:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

filmy

chi

My na mapie

mapa