lekcjap            6 listopada biblioteka szkolna gościła uczniów klas pierwszych. Uczestniczyli oni w przygotowanych przez nauczyciela bibliotekarza zajęciach związanych z obchodami Święta Niepodległości. Treści lekcji obejmowały informacje o polskich symbolach narodowych: godle, fladze i hymnie, które zostały zilustrowane i wzbogacone krótkim filmem. Uczniowie poznali legendę o Lechu, Czechu i Rusie, którą otrzymali także w wersji komiksowej. Wizerunek białego orła w koronie na czerwonym tle wykonali samodzielnie, dobierając właściwe barwy do kolorowanej ilustracji. Piękną tradycją związaną ze zbliżającym się Świętem Niepodległości jest wykonywanie i przypinanie kotylionów w barwach narodowych, dlatego takie właśnie symboliczne ozdoby trafiły do rąk najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Charakter i atmosferę zbliżającego się święta podkreślała sceneria wypełniona biało – czerwoną kolorystyką.

Jolanta Eisner

nb1Tegoroczne Święto Niepodległości, wyjątkowe, bo obchodzone w setną rocznicę odzyskania wolności przez nasz kraj, zostało również szczególnie podkreślone przez bibliotekę naszej szkoły. Już w dniach 29 – 31 października uczniowie mieli możliwość złożenia życzeń Niepodległej na przygotowanych kartkach – serduszkach. Słowa młodych Polaków kierowane do ojczyzny wkomponowały się w biało – czerwone barwy zdobiące naszą bibliotekę. Oto przykłady uczniowskich wypowiedzi: „Życzę Ci, żeby Polacy nigdy nie zapomnieli o Twojej przeszłości”, „Kocham Polskę! Jest fajna i miła dzięki ludziom”, „Kochana Polsko! Życzę Ci wolności, spokoju i szczęścia wszystkich Polaków”.

            W bibliotece można także sięgnąć po książki wyeksponowane na wystawkach. Są wśród nich albumy przedstawiające piękno polskiej przyrody, cenne zabytki i dzieła sztuki oraz publikacje prezentujące w ciekawy sposób historię Polski.

   9 października o godzinie 12.50 (na 6. lekcji) w bibliotece odbędzie się pierwszy etap konkursu Wielki Maraton Czytelniczy dla uczniów klas IV - VI (lektura: A. Maleszka "Magiczne drzewo. Berło")

Zapraszam.
J. Eisner

czytelnikPodsumowanie aktywności czytelniczej we wrześniu potwierdza fakt, że książki cieszą się zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. W pierwszym miesiącu nauki z biblioteki wypożyczono 209 książek. Na czele rankingu klasowego znaleźli się uczniowie IV a, którzy wypożyczyli 32 książki. Tuż za nimi znajdują się klasy: II a – 27 książek i VIII a – 24 książki. Klasą gimnazjalną zamykającą wrzesień z największą liczbą wypożyczeń jest III b – 39 książek. Brawo!

Pierwsze wyniki czytelnictwa pozwalają optymistycznie spojrzeć na zainteresowanie uczniów zbiorami naszej biblioteki. Aby zachęcić wszystkich do wypożyczania i czytania książek, ogłaszam konkurs międzyklasowy na najbardziej zaczytaną klasę Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi. Składa się on z dwóch etapów – pierwsze rozstrzygnięcie nastąpi w styczniu, po I półroczu, drugie natomiast – w czerwcu, przed zakończeniem roku szkolnego. Oprócz tego w konkursie indywidualnym zostanie wyróżniona w sposób szczególny ta osoba, która przeczyta najwięcej książek. Zostanie ona uhonorowana tytułem „Superczytelnika roku szkolnego 2018/2019”. Na zwycięzców w obu kategoriach czekają nagrody.

Zachęcam wszystkich do odwiedzania naszej biblioteki!

Jolanta Eisner

            W piątek 28 września uczciliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W szkolnej bibliotece gościli najmłodsi uczniowie, którzy uczestniczyli w przygotowanych dla nich zajęciach. Wysłuchali wierszy polskich poetów oraz wypowiadali się na temat pięknych ilustracji zdobiących okładki książek dla dzieci. Spotkanie było także świetną okazją do tego, by zaprezentować uczniom rozpoczynającym swoją przygodę z czytaniem ciekawe i oryginalne rozwiązania techniczne oraz plastyczne stosowane we współczesnych książkach.

            Uczniowie starszych klas zostali zapoznani z ofertą biblioteki oraz wysłuchali fragmentów wybranych książek. Jednym z punktów wizyty bibliotekarza w poszczególnych klasach było także przedstawienie regulaminu porządkującego zasady korzystania ze zbiorów biblioteki.

            Wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do odwiedzania wypożyczalni, czytelni i Multimedialnego Centrum Informacji, bo przecież, zgodnie ze słowami polskiej aktorki Krystyny Wodnickiej:  „W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz, starą prawdę, mądry wiersz”. 

„Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”.

                                                                                                                      Cyceron

 

Biblioteka jest czynna:

Poniedziałek 

8.00 - 15.00 przerwa 8.55 - 9.40

Wtorek 

8.00 - 13.45

Środa

8.00 - 14.45 przerwa 9.50 - 10.35

Czwartek 

8.00 - 14.45 przerwa 12.50 - 13.35

Piątek 

8.00 - 14.00
 

 

 

biblioteka    Nasza biblioteka jako szkolny ośrodek dydaktyczno – informacyjny zapewnia uczniom warunki do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną. Uczniowie i nauczyciele mają możliwość wypożyczania książek i korzystania ze wszystkich zgromadzonych dokumentów. Dostęp do Internetu w centrum multimedialnym oraz miejsce przy stole w czytelni są stałymi elementami codziennej rzeczywistości uczniów i pedagogów odwiedzających bibliotekę.

   W bibliotece są podejmowane działania służące promowaniu postaw czytelniczych wśród uczniów, rozbudzaniu i rozwijaniu ich indywidualnych zainteresowań oraz pogłębianiu u nich nawyku uczenia się. Biblioteka szkolna promuje nie tylko swoją działalność, ale też propaguje różne imprezy czytelnicze organizowane przez inne instytucje i organizacje społeczno - kulturalne. Realizuje zadania w zakresie gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów, udziela pomocy w codziennej pracy dydaktyczno - wychowawczej, dokształcaniu i doskonaleniu oraz pracy twórczej, gromadzi odpowiednie do tych zadań materiały, informując o nich i udostępniając je.

 

ZBIORY

Struktura księgozbioru:

Lektury;
Literatura piękna dla dzieci i młodzieży;
Literatura popularnonaukowa; 
Literatura pedagogiczna i metodyczna; 
Encyklopedie, słowniki i leksykony; 
Czasopisma np. „Poznaj swój kraj”, „Biblioteka w szkole”

 

            W znanej wielu młodym czytelnikom książce Joanne Kathleen Rowling „Harry Potter i Komnata Tajemnic” znajduje się zdanie:

„KIEDY MASZ JAKIEŚ WĄTPLIWOŚCI, IDŹ DO BIBLIOTEKI”.

To zdanie jest tegorocznym hasłem przewodnim naszej szkolnej biblioteki.

Zapraszamy!

Kalendarz wydarzeń

lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt z nami

Szkoła Podstawowa nr 7
im. Karola Wojtyły

 

    ul. Batorego 29
    84-230 Rumia
    tel. (058)6710140

 

e-mail szkoły:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

e-mail witryny:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

filmy

chi

My na mapie

mapa