Szanowni Państwo

Największy od 26 lat strajk ogólnopolski w oświacie jest niemal pewny. Co prawda jest jeszcze cień szansy na porozumienie między rządem a stroną społeczną, ale jest ona bardzo wątła.

W naszej Szkole spośród większości osób, które wzięły udział w referendum aż 94 proc. nauczycieli opowiedziało się za strajkiem.

W sytuacji, kiedy wszyscy opowiadający się za protestem pracownicy wezmą w nim udział Szkoła nie będzie w stanie zapewnić uczniom codziennej opieki. Jednak Rodzice posyłając dzieci do Szkoły powinni wiedzieć, że w naszej Szkole zostanie ono przyjęte i zaopiekowane. Nie odbędą się jednak zajęcia dydaktyczne. Nasi nauczyciele zajmą się Państwa dziećmi. Aczkolwiek najczęściej będą to osoby, które na co dzień nie uczą w tych oddziałach, do których uczęszczają Państwa dzieci.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 7 w Rumi otrzymała informacje o powołaniu komitetu strajkowego.

Podczas piątkowych rozmów strona rządowa przedstawiała co prawda swoją ofertę polegającą na zwiększeniu pensum, połączoną ze wzrostem  wynagrodzenia do roku 2023 r. Zostało to odrzucone przez centrale związkowe, które oceniły, że dotychczasowe propozycje rządu nie dają podstaw do odwołania strajku w ramach  toczącego się sporu zbiorowego. Strajk rozpocznie się zatem od 8 kwietnia 2019 roku.

W związku z tak wyjątkową sytuacją przypominam Rodzicom/Opiekunom prawnym, że przysługuje Państwu zasiłek opiekuńczy nie tylko w sytuacji choroby dziecka, ale także w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły. Zamknięcie jest traktowane jako nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż 7 dni. Należy złożyć swojemu pracodawcy wniosek o zasiłek opiekuńczy, do którego dołącza się oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu placówki.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom/opiekunom prawnym dzieci, które mają mniej niż 8 lat.

Zasiłek, o który mogą wystąpić zarówno ojciec jak i matka dziecka – wypłacany jest w wysokości zasiłku chorobowego, czyli 80 proc. pensji.

Podstawą jest  art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 ze zm.). Ustawa pozwala rodzicom skorzystać z zasiłku opiekuńczego zarówno wtedy, gdy będą opiekować się dziećmi własnymi, dziećmi małżonka, jak i dziećmi przysposobionymi, czy przyjętymi na wychowanie i utrzymanie.

W przypadku wystąpienia o zasiłek opiekuńczy w momencie przystąpienia szkoły czy przedszkola do strajku potrzebne jest  samodzielnie napisane oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki.

W ciągu całego roku kalendarzowego zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko przysługuje przez maksymalnie 60 dni. Jest to łączna liczba dni do wykorzystania przez oboje rodziców na wszystkie zasiłki opiekuńcze w danym roku kalendarzowym. Limit ten obowiązuje na wszystkie dzieci pod opieką.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Rodzic zatrudniony wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, a przedsiębiorca musi samodzielnie dostarczyć go do ZUS-u.

Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS albo w osobiście w ZUS.

Liliana Król, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi

Kalendarz wydarzeń

sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt z nami

Szkoła Podstawowa nr 7
im. Karola Wojtyły

 

    ul. Batorego 29
    84-230 Rumia
    tel. (058)6710140

 

e-mail szkoły:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

e-mail witryny:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

filmy

chi

My na mapie

mapa